Jesli objevíte nefunkční článek, prosím, napište mi do komentů. Pomůžete tak zpřehlednit blog. Díky :)

Smajlíci. Prokletí naší doby?

15. dubna 2011 v 19:04 |  Různé
Ano, je to tak. Smajlíci jsou všude (a tím nemyslím jen na tomhle blogu samozřejmě), začínají se už dokonce objevovat v médiích. Vidět takového smajlíka :-) nebo ;-) v televizi, byl pro mě šok. Byl to ale také impuls k zamyšlení, kam až se tito nenápadní vetřelci dostali, a hlavně, jak samozřejmými se stali v běžné komunikaci.
Osobně se musím přiznat, že poprvé jsem se nad smajlíky zamyslela loni v létě. Bylo to tehdy, když jsem vlasně automaticky napsala :) svojí kamarádce na POHLEDNICI! Upřímně...vypadalo to divně, ale nemohla jsem si pomoct. Bez toho smajlíka to prostě nebylo "ono". Tehdy jsem si skutečně poprvé řekla, jestli něco není špatně.

Nejsem ovšem první, kdo se nad tímto fenoménem zamýšlel. Někde jsem na toto téma četla článek. Podle tam zveřejněného názoru předpokládám, že text nejspíš psala nějaká žena středního věku. Tvrdila, že smajlíci jsou projevem úpadku dnešní doby, neboť lidé nejsou schopní pochopit význam slov, pakliže k nim nemají ještě dodatkem obrázek, který jim sdělí tu správnou emoci, kterou by měli pociťovat. Tento názor mi přijde trochu moc předpojatý, s úmyslem připomenou si "staré dobré časy". Rozhodla jsem se proto smajlíky obhájit.

Podle mého názoru, jsou totiž smajlíci poze projevem přizpůsobivosti člověka. Žijeme v on-line době (nechci hodnotit, zda je to dobře, či nikoli; berme to jako fakt) a s tím souvisí, že běždým druhem komunikace se pro nás stalo psané slovo. Ano, dopisy tady byly už dlouho předtím, musím ovšem zdůzaznit, že nikdy nebyly běžným druhem komunikace. Dopis je totiž vzkaz. Běžná komunikace je rozhovor. A rozhovor v psané podobě je nejčastěji chat, Mekka smajlíků. Zde si lidé povídají naprosto spontáně, jako v běžném životě. Bohužel je zde hned několik nevýhod - v psané verzi totiž člověk na druhé straně pracuje pouze s psaným textem, se slovy. Nevidí svému partnerovi do tváře, tudíž nemůže zachytit jeho mimiku, a také neslyší jeho hlas, čímž pozbývá další veledůležitý prvek - porozumění. Tón hlasu může absolutně změnit význam celé věty, stejně jako úšklebek. Aby tedy nedošlo k nedorozumění, musel by být člověk neusále vážný. Kdo se tedy chtěl přiblížit běžné konverzaci, musel začít používat SMAJLÍKY. Ti vyjadřují všechyn ty lehké nyance, které by jinak nemohly být pochopeny. Posouvají psaný rozhovor zase o úroveň výš, přibližují ji běžné mluvě.

Proto trvdím: Smajlíci nejsou projevem degradace naší doby, naopak. Jsou projevem naší vynalézavosti a přizpůsobivosti. Díky nim jsem si blíže, i když jsme spolu pouze online. To, zda je to dobře, nebo ne, je už na posouzení každého.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama